A Linux csodálatos világya
Előző

A Linux csodálatos világya

A Kubuntu a „Linux” kernelt használja, amely felölelte a nyílt forrású szoftvereket átfogó világméretű mozgalmat. A Linuxról többet a Linux.org oldalon tudhat meg.

A különbség

Sok GNU/Linux terjesztés létezik (például: Fedora, SuSE, Debian, Mandriva, Gentoo), de a Kubuntu más fajtájú disztribúcióként különbözteti meg magát.

Az Ubuntu szilárd alpjára építkezve a Kubuntu csapat célja egy mindig korszerű és érthető Linux rendszert alkotni az asztali és kiszolgáló számítástechnikában. A Kubuntu számos válogatott Ubuntu csomagot tartalmaz, és a Debian hatékony „Adept” csomagkezelő rendszerére épül. Az Adept lehetővé teszi a programok egyszerű telepítését és tiszta eltávolítását, valamint a függőségek teljesítése érdekében további csomagok automatikus letöltését. Más terjesztésekkel ellentétben, amelyek nagy mennyiségben szállítanak talán soha nem is használt programokat, a Kubuntu csomaglistája a fontos és jó minőségű alkalmazások sokaságára van korlátozva. (Mindazonáltal a maximális választási szabadság érdekében több, mint 10000 letöltésre kész csomag közül választhat a kiválasztott magra korlátozott lehetőségek helyett.)

A minőségre koncentrálva a Kubuntu egy robusztus és sokoldalú számítógépes környezetet kínál, amely otthoni és kereskedelmi környezetekben való felhasználásra egyaránt rugalmas. A projektnek több ideje van a finomabb részletekre és képes kiadni hathavonta a legnépszerűbb szabad szoftverek legújabb és legnagyszerűbb verzióit tartalmazó kiadást. A Kubuntu a PC (Intel Pentium / AMD Athlon), 64 bites PC (AMD64) és Mac (PowerPC) architektúrákat.

Hosszú távú támogatás

Minden Kubuntu kiadás legalább 18 hónapig támogatott biztonsági és egyéb frissítésekkel. A Kubuntu 6.06 LTS egy különleges, vállalati szintű kiadás, amely 3 évig támogatott asztali, és 5 évig kiszolgáló változatban. Az Ubuntu 6.06 LTS fejlesztési ideje kicsivel hosszabb volt a megszokottnál, így több figyelem juthatott a következő területekre:

  • Minőségbiztosítás

  • Lokalizáció

  • Hitelesítés

Ezek eredményeként a Kubuntu 6.06 LTS változatra a szokásosnál hosszabb ideig lehet támaszkodni. Emiatt a Kubuntu ezen kiadására "LTS" (Hosszú távú támogatás) néven hivatkozunk.

KDE az Ubuntu felhasználóinak

The default desktop environment for Kubuntu is KDE, a powerful Free Software graphical desktop environment for GNU/Linux and Unix workstations. It combines ease of use, contemporary functionality, and outstanding graphical design with the technological superiority of the Unix operating system. KDE is one of the two leading graphical desktop environments for GNU/Linux users. KDE sports an impressive array of easy to use, but powerful, graphical interface applications for users of all ages in both home and work environments. For developers, KDE provides a robust application development framework that enables rapid creation of first rate applications implementing cutting-edge technology.

KDE is in many ways similar to GNOME, but there are a few distinct differences which distinguish KDE as a desktop environment. KDE uses C++ at its base, with Qt (the Q-toolkit), whereas GNOME, using GTK, is written in C. KDE is the older and most widely used desktop environment, and is known to stress more the importance of features, and more recently, usability. GNOME more notoriously attempts to pride itself on simplicity and ease of use. Popular criticisms of GNOME are that it's lacking in features and applications, while it's often commented that KDE has too many features which may themselves be hard to locate.

Nevertheless, KDE and GNOME respectively target different audiences, and are fundamentally different in some respects, and the question of which desktop environment is superior is inherently a subjective opinion in many ways. Because of this, to at least make a proper decision about which is more suited to yourself, it is advised that you try them both out. Thus, it is very easy to install GNOME from a Kubuntu distribution, and equally easy to install KDE from an Ubuntu setup.

Váltás asztali környezetek között

Ubuntu felhasználóként lehetséges, hogy azért aggódik, hogy kedvenc GNOME alkalmazásai nem fognak Kubuntu alatt futni. Nem ez a helyzet, a közelmúltban sokat tettünk a GNOME és KDE közötti kompatibilitásért. MA, gyakorlatilag minden GNOME alkalmazás képes KDE alatt futni és fordítva.

Míg a KDE asztali környezet sokban különbözik a GNOME-tól, az összes GNOME alkalmazás integrálva lesz a KDE menürendszerébe.

A Kubuntut kipróbálni akaró felhasználók másik aggodalma, hogy telepítés után a KDE lesz az egyetlen asztali környezetük. Miközben reméljük, hogy a KDE-t fogja választani asztali környezetként, nem ez a helyzet; a Kubuntu telepítése után mindkét asztali környezet típus futtatható. Ezen kívül a telepítés során lehetősége lesz kiválasztani, hogy a GNOME bejelentkezéskezelőt (GDM) vagy a K bejelentkezéskezelőt (KDM) kívánja használni.

Either display manager will suffice, and after installation you will be able to run both GNOME and KDE session types. Feel free to try KDM. You can always switch back to GDM later if you like. The only differences are the artwork used before you log in and being able to shut down or restart your computer without logging out first. KDM only allows this from KDE, while GDM only allows it from GNOME.

A Kubuntu telepítéséhez csak a kubuntu-desktop csomagot kell telepítenie.

Előző
Tartalom