Cudowny świat Linuksa
Poprzedni

Cudowny świat Linuksa

Kubuntu używa jądra „Linuksa”, oprogramowania, które zdefiniowało światowy ruch w kierunku otwartego oprogramowania. Dowiedz się więcej o Linuksie na stronie Linux.org

Różnica

Istnieje wiele dystrybucji GNU/Linux (np. Redhat, SuSE, Debian, Mandriva), ale Kubuntu różni się od nich wszystkich.

Bazując na solidnych i zaawansowanych fundamentach Ubuntu, zespół Kubuntu stara się stworzyć dystrybucję, która zapewnia współczesny i spójny system GNU/Linux dla zastosowań biurkowych i serwerowych. Kubuntu zawiera wiele pakietów pochodzących z Ubuntu i opiera się na potężnym debianowym narzędziu do zarządzania pakietami, „Adept”. Adept pozwala na łatwą instalację i dokładne usuwanie programów oraz automatyczne pobieranie dodatkowych pakietów niezbędnych do spełnienia zależności. W odróżnieniu od wielu dystrybucji, w których dostarczany szeroki wybór oprogramowania może być różnej jakości, podstawowa lista pakietów Kubuntu jest zredukowana tylko do najważniejszych aplikacji. (Aby zapewnić jak największy wybór, użytkownicy nie są ograniczeni do tego zestawu i mogą wybierać z ponad 10000 gotowych do pobrania pakietów.)

Dzięki skupieniu się na jakości Kubuntu dostarcza solidne i bogate środowisko, które nadaje się zarówno do zastosowań domowych jak i biznesowych. Projekt może poświęcić więcej uwagi dopracowywaniu szczegółów i wydawać wersję zawierającą najnowsze i najlepsze współczesne oprogramowanie co 6 miesięcy. Kubuntu jest dostępne na architektury PC (Intel Pentium/AMD Athlon), 64-bitowe PC (AMD64) oraz Mac (PowerPC).

Długoterminowe wsparcie

Każde wydanie Kubuntu jest wspierane przez co najmniej 18 miesięcy aktualizacjami bezpieczeństwa i innymi. Kubuntu 6.06 LTS to wydanie specjalne, gotowe do wdrożenia w środowiskach korporacyjnych, jest wspierane przez 3 lata jako stacja robocza i 5 lat jako serwer. Proces rozwoju Kubuntu 6.06 LTS był trochę dłuższy niż zazwyczaj, aby dopracować następujące obszary:

  • Zapewnienie jakości

  • Lokalizacja

  • Certyfikacja

W rezultacie możliwe będzie poleganie na Kubuntu 6.06 LTS przez dłuższy czas niż zwykle. Stąd to wydanie Ubuntu jest określane jako "LTS" lub "Long-Term Support" ("Długoterminowe wsparcie").

KDE dla Użytkowników Ubuntu

Domyślnym środowiskiem biurkowym Kubuntu jest KDE, należące do Wolnego Oprogramowania potężne środowisko graficzne dla stacji roboczych GNU/Linuksa i Uniksa. Łączy ono łatwość używania, współczesne możliwości i znakomity wygląd z technologiczną doskonałością Uniksa. KDE jest jednym z dwóch wiodących środowisk graficznych dla użytkowników GNU/Linuksa. KDE prezentuje imponujący zestaw łatwych w użyciu, lecz potężnych, aplikacji środowiska graficznego dla użytkowników w każdym wieku, do stosowania zarówno w domu jak i w pracy. Programistom KDE oferuje solidne środowisko tworzenia aplikacji, które pozwala na błyskawiczne tworzenie wysokiej jakości programów stosujących najnowsze technologie.

KDE jest pod wieloma względami podobny do GNOME, jednak istnieje między nimi kilka dużych różnic, które charakteryzują KDE jako środowisko biurkowe. Za podstawę KDE służy C++ wraz z biblioteką Qt (Q-tookit), podczas gdy GNOME, który używa biblioteki GTK, napisane jest w C. KDE jest starszym i bardziej popularnym środowiskiem, znany jest też ze swojej bogatej funkcjonalności oraz, ostatnio, wygody. GNOME kładzie większy nacisk na prostotę i łatwość używania. GNOME najczęściej krytykuje się za brak wielu funkcji i aplikacji, podczas gdy KDE krytykuje się za zbyt dużą ilość funkcji, które w dodatku trudno znaleźć.

Niemniej jednak KDE i GNOME spełniają oczekiwania różnych grup odbiorców i w niektórych aspektach są zasadniczo różne, a przekonanie, które z tych środowisk jest lepsze, pod wieloma względami jest właściwie opinią subiektywną. Z tego względu zaleca się wypróbowanie obydwu z nich, aby móc dokonać wyboru odpowiedniego dla siebie środowiska. Dlatego instalacja GNOME w dystrybucji Kubuntu jest łatwa, podobnie jak instalacja KDE w Ubuntu.

Przełączanie między środowiskami

Jako użytkownikowi Ubuntu może ci się wydawać, że twoich ulubionych aplikacji GNOME nie da się uruchomić pod Kubuntu. Tak jednak nie jest. Ostatnio włożono wiele pracy w zwiększenie zgodności między GNOME i KDE. Dzisiaj praktycznie wszystkie aplikacje GNOME można uruchamiać pod KDE i na odwrót.

Chociaż KDE znacznie różni się od GNOME, to wszystkie twoje ulubione aplikacje GNOME będą zintegrowane z menu systemowym KDE.

Inną obawą użytkowników chcących wypróbować Kubuntu jest to, że po instalacji KDE stanie się ich jedynym środowiskiem graficznym. Chociaż rzeczywiście mamy nadzieję, że wybierzesz KDE jako swoje domyślne środowisko, to te obawy nie są uzasadnione; po instalacji Kubuntu można uruchamiać oba środowiska. Co więcej, podczas instalacji jako menedżera logowania można wybrać GNOME Display Manager (GDM) lub K Display Manager (KDM).

Każdy z menedżerów jest dobry i po instalacji można będzie uruchamiać zarówno sesje KDE jak i GNOME. Spróbuj wybrać KDM. Jeśli zechcesz kiedyś wrócić do GDM, to zawsze będzie to możliwe. Jedyną różnicą jest wygląd ekranu zanim się zalogujesz oraz możliwość wyłączenia lub restartu komputera bez konieczności wylogowania. KDM pozwala na to tylko w KDE, a GDM tylko w GNOME.

Aby zainstalować Kubuntu, wystarczy zainstalować pakiet kubuntu-desktop.

Poprzedni
Spis treści