Ačkoli preferovaná metoda instalace programů je pomocí správce balíčků popsaná v 3 – „Přidávání, odebírání a update aplikací“, můžete stáhnout a naistalovat soubor obsahující software. Je mnoho druhů Linuxových balíčkových souborů. Většina z nich je asociována s nějakou Linuxovou distribucí.
Když najdete aplikaci, kterou chcete naistalovat, tak se ujistěte jestli není dostupná přes správce balíčků a v takovém případě ji skrz něj naistalujte. To zajistí, že program je kompatabilní s systémem. Jestliže není balíček dostupný pomocí správce balíčků, můžete ho naistalovat ručně. Instalační procedura závisí na typu souboru.
Soubory asociované s Kubuntu mají příponu .deb, protože Ubuntu je postavené na Debianu. Můžete stáhnout a naistalovat inviduální .deb soubor. Potřebujete administrátorská práva pro instalaci .deb souborů (viz.
Pro nainstalování .deb souboru na něj klikněte tlačítkem a vyberte ->.
Případně můžete .deb soubor nainstalovat tak, že otevřete terminál a zadáte:
sudo dpkg -i balíčkový_soubor.deb
Pro odinstalaci .deb souboru použijte Adept nebo napište:
sudo apt-get remove package_name
Jiným typem balíčkových souborů jsou Red Hat Package Manager soubory, které mají příponu .rpm. Nedoporučuje se je instalovat do systému Kubuntu. Ve většině případů je k dispozici i .deb balíček pro Kubuntu. Pokud je to ale nevyhnutelně nutné, lze převést .rpm soubor na .deb balíček pomocí aplikace alien.
Nainstalujte aplikaci alien (
Spusťtě v terminálu, se správcovskými oprávněními, následující příkaz:
sudo alien package_file.rpm
Soubory s příponou .tar.gz nebo .tar.bz2 jsou balíčky známé jako tary, které jsou široce používány v Linuxu. Jestliže není dostupní nativní balíček pro Kubuntu, můžete ho zkompilovat ze zdrojů. Pro tipy ohledně kompilace navštivte Compiling Software na Ubuntu Wiki.