Hudba
Předcházející
Další

Hudba

Přehrávání audio CD

Když v Kubuntu vložíte audio CD, systém ho rozpozná, připojí a spustí KDE Démon. Vyberte Přehrát pro přehrávání CD v KSCD. Jestliže jste připojen na internet, KSCD získá jméno muzikanta (skupiny), název a informace o skladbách z freedb.org. Můžete získat informace i z jiných zdrojů pomocí Extras

Pro spuštění KSCD ručně vyberte K-Menu->Multimédia->KsCD.

Pro přehrátí CD klikněte na Přehrát. Pro přehrání jen některých skladeb je vyberte z nabídky nahoře.

Ripování audio CD

  1. Když v Kubuntu vložíte audio CD, systém ho rozpozná, připojí a spustí KDE Démon. Vyberte Extrahovat a enkódovat audio stopy pro spuštění KaudioCreator.

  2. Pro spuštění KaudioCreatoru ručně vyberte K-Menu->Multimédia->KAudioCreator

  3. V KaudioCreatoru zobrazí seznam skladeb v pořadí jak jsou na CD. Když ripujete originální CD většinou se názvy skladeb detekují automaticky, jestliže jste připojen na internet. Když ne, klikněte na disk v levém horním rohu.

  4. Vyberte stopy, které chcete ripovat nebo stiskněte Vybrat všechny stopy

  5. Pro spuštění ripování stiskněte Ripovat výběr. Probíhající ripování můžete sledovat stisknutím Úlohy. Defaultně se ripuje do adresáře /home/username/ogg a v Ogg Vorbis (ogg) formátu. Seřazení podle muzikanta, alba a skladby.

  6. Po ukončení ripování stiskněte vysunout pro vysunutí CD.

Tip

V okně preference můžete nastavit kam se budou extrahované soubory ukládat, jejich jména a použitý kodek. V hlavním okně vyberte Nastavení->Konfigurovat KAudioCreator....

KAudioCreator může extrahovat audio soubory do následujících formátů:

  • Ogg Vorbis - Ogg Vorbis je ztrátovy audio kodek bez patentové ochrany, který typicky poskytuje vyšší kvalitu a lepší kompresní poměr než MP3. Více informací naleznete na Vorbis website.

  • FLAC - FLAC je svobodný bezeztrátový audio kodek. Může zkomprimovat audio soubory až na 50% beze ztráty jakékoliv informace o ukládaném zvuku. Pro více informací se podívejte na domácí stránku FLAC na sourceforge.net.

  • WAV - WAV

Audio soubory můžete také extrahovat do proprietárního formátu MP3 pomocí lame enkodéru. Navštivte KAudioCreator Handbook (Offline Help).

Přehrávání a organizace hudebních souborů

Kubuntu přímo nepodporuje formát MP3, kvůli jeho patentové ochraně a vlastnickým právům. Místo toho Ubuntu podporuje ihned po instalaci Ogg Vorbis, svobodný, otevřený a patenty neomezený formát. Soubory Ogg Vorbis rovněž znějí při stejné velikosti lépe než MP3 a jsou podporovány mnoha populárními přehrávači hudby (seznam přehrávačů je zde).

MP3 soubory můžete přehrávat po isntalaci podpory MP3 (viz. „Multimediální kodeky“). Návody a postupy pro další formáty jako např. Windows Media Audio (wma/wmv) a jiné patentovou ochranou omezené formáty můžete najít na Ubuntu Wiki.

Výchozí hudební aplikací v Kubuntu je AmaroK, který vypadá jako iTunes. Při prvním startu AmaroKu prohledá domovský adresář pro podporované soubory a přidá je do databáze. Pro spuštění AmaroKu vyberte K-Menu->Multimédia->AmaroK.

AmaroK má věstavěný editorů ID3 tagů pro editaci metadat OGG a jiných souborů. Navštivte příručku amaroKu (Offline Help) pro detaily, jak editovat metadata.

Používáme iPod

Hudbu můžete přehrávat přímo z iPodu pomocí přehrávače AmaroK. Pouze připojte iPod k počítači a spusťte aplikaci AmaroK

Pro přenos audio souborů z a do iPodu můžete použít program AmaroK. Navštivte příručku amaroKu (Offline Help) pro detaily, jak spravovat soubory v iPodu.

Úprava zvukových souborů

Audacity je svobodný software s otevřeným kódem pro nahrávání a úpravy zvuků. Pro použití Audacity:

  1. Nainstalujte balíček audacity z repozitáře Universe (viz. „Správa repozitářů“).

  2. Audacity spustíte výběrem z menu K-Menu->Multimédia->Audacity.

  3. Více o používání Audacity se dozvíte v nápovědě k aplikaci, kterou otevřete z menu Nápověda->Obsah.

Předcházející
Další
Domů