Práce v příkazové řádce není tak skličující jak si možná myslíte. Pro práci s příkazovou řádkou nepotřebujete žádné speciální znalosti, je to program jako každý jiný. V Linuxu může být většina věcí udělána z příkazové řádky. I když většina aplikací má grafické rozhraní, někdy prostě nestačí. A tehdy přijde příkazová řádka vhod.
Terminálu se často říká příkazová řádka nebo shell. Tímto způsobem uživatelé komunikovali s počítačem v minulosti, ale uživatelé Linuxu zjistili, že použití příkazové řádky je často rychlejší než grafické rozhraní a stále této výhody využívají. Zde se naučíte jak terminál používat.
Původně se terminál používal jako prohlížeč souborů a samozřejmě se stále jako prohlížeč souborů používá, pokud selže grafické prostředí. Můžete použít terminál jako prohlížeč souborů a vrátit zpět změny, které jste provedli.
Příkaz ls (LiSt) poskytuje formátovaný výpis barevně rozlišených souborů a adresářů.
Příkaz mkdir (MaKeDIRectory) vytvoří adresář.
Příkaz cd (Change Directory) změní Vaší aktuální složku na jinou zadanou.
Příkaz cp (CoPy) zkopíruje Vámi zadané soubory. Příkaz cp -r zkopíruje Vámi zadanou složku.
Příkaz rm (ReMove) vymaže všechny zadané soubory. Příkaz rm -r odstraní všechny zadané adresáře
Příkaz mv (MoVe) přejmenuje/přesune všechny zadané soubory nebo adresáře.
Příkaz locate bude hledat v počítači libovolné soubory se specifikovaným jménem. Aby pracoval rychle, používá indexaci všech souborů na vašem systému: pro aktualizaci indexu spusťte příkaz sudo updatedb. Pokud necháte počítač zapnutý, je tento příkaz automaticky spouštěn každý den. Musí být spuštěn s právy administrátora (Viz. d
Můžete použít náhražkové znaky (žolíky) pro nalezení jednoho nebo více souborů, např. \"*\" (vyhoví libovolný počet znaků) nebo \"?\" (vyhoví právě jeden znak).
Obvyklou metodou pro přístup k příkazové řádce v Kubuntu je spuštění terminálu (Viz.
Pro přepnutí do první konzole použijte klávesovou zkratku Ctrl-Alt-F1.
Pro přepnutí zpět do desktopového módu použijte klávesovou zkratku Ctrl-Alt-F7.
Celkem je v systému dosupných šest konzolí. Jsou dostupné přes klávesové zkratky Ctrl-Alt-F1 až Ctrl-Alt-F6.