O Kubuntu
Předcházející
Další

O Kubuntu

Děkujeme za váš zájem o Kubuntu 6.06 LTS Dapper Drake release.

Kubuntu je plně open source operační systém postaveném na Linuxovém kernelu. Komunita Kubuntu je postavena na ideálech uložených na stránce

Komunita Kubuntu je složena z vývojářů, programátorů, testovačů, pisatelů dokumentace, testovačů dokumentace, překladatelů a co je nejdůležitější, z lidí kteří používají Kubuntu každý den. Zveme Vás k připojení k této komunitě a pomožte vytvořit z Kubuntu operační systém pro Vás, Vaší rodinu, Vaše přátelé a Vaše kolegy, kteří ho budou milovat. Pomozte nám Kubuntu přeložit do Vašeho jazyka, zkoušejte ho na novém neobvyklém hardwaru, zdokonalte se se zkušenostmi jiných uživatelů pomocí rad, tipů a FAQ, nebo zformujte směřování Kubuntu na software, který nejíce milujete.

Více na webových stránkách Kubuntu.

O názvu

Kubuntu je postaveno na Ubuntu, ale s nejnovějšími KDE balíčky. Kubuntu znamená "směrem k humanitě" v Bemba. Kubuntu se vyslovuje "ků-bů-tů".

Ubuntu je jihoafrickou etickou ideologií zaměřenou na lidskou sounáležitost a vztahy k druhým. Samotné slovo pochází z jazyků Zulu a Xhosa. Ubuntu (vyslovuje se \"úbůntů\") je vnímáno jako tradiční africká hodnota, je považováno za jeden ze zákaldních pilířů jižní Afriky a je spojen s myšlenkou africké renesance.

Hrubým překladem principu Ubuntu je "lidskost k druhým". Jiným překladem by mohlo být: "Víra v univerzální pouto sdílení, které spojuje celé lidstvo".

 

Člověk s ubuntu je otevřený a přístupný ostatním, ujišťuje druhé, necítí se v ohrožení, když potká schopné a dobré lidi, protože on či ona má sám v sobě jistotu, která pochází z vědomí, že patří do většího celku a že slábne, když jiní slábnou nebo jsou pokořeni, když jsou jiní mučeni nebo utlačováni.

 
  --Arcibiskup Desmond Tutu

Jako platforma založená na GNU/Linux přináší operační systém Kubuntu ducha ubuntu do světa softwaru.

Svobodný software

Kubuntu je zcela založeno na zásadách vývoje softwaru s otevřeným zdrojovým kódem; povzbuzujeme lidi k používání software s otevřeným zdrojovým kódem, k jeho vylepšování a předávání dál. To znamená, že Kubuntu je a bude vždy k dispozici zdarma.

Nicméně, toto neznamená pouze dostupnost za nulové náklady. Filozofie svobodného softwaru spočívá v tom, že by lidé měli mít možnost používat software jakýmkoli "společensky užitečným" způsobem. "Svobodný software" neznamená jen pouhou možnost jeho bezplatného získání, ale také možnost používat ho libovolným způsobem: kód, který svobodný software tvoří si může každý stáhnout, změnit, opravit a podle svého uvážení použít. Mimo skutečnost, že je svobodný software často dostupný zdarma, má tato svoboda také technické výhody: když se vyvíjí programy, může se využít tvrdá práce druhých a lze na ní stavět. Toto není možné u nesvobodného software, takže když chce někdo napsat program, musí začít od píky. Z tohoto důvodu je vývoj svobodného softwaru rychlý, pohotový a vzrušující!

You can find out more about the philosophy of Free Software here.

Rozdíl

Existuje mnoho různých operačních systémů založených na GNU/Linux, např. Debian, SuSE, Gentoo, RedHat a Mandriva. Kubuntu je dalším uchazečem navíc v již vysoce konkurenčním světě operačních systémů. Co tedy dělá Kubuntu odlišným?

Vycházející z Debianu, jedné z nejvíce uznávané, technologicky pokročilé a dobře podporované distribuce, chce Kubuntu vytvořit distribuci poskytující moderní a ucelený linuxový systém pro práci na stolních počítačích a serverech. Kubuntu obsahuje velké množství pečlivě zvolených balíčků z distribuce Debian a zachovává si svůj výkonný balíčkovací systém, který umožňuje snadnou instalaci a čisté odstraňování programů. Na rozdíl od jiných distribucí, které s sebou přinášejí ohromné množství software, které možná někdy využijete, seznam balíčků Kubuntu je zredukovaný na důležité aplikace vysoké kvality.

Svým zaměřením na kvalitu vytváří Kubuntu robustní a bohatě vybavené prostředí pro práci s počítačem, vhodné pro domácí i podnikové využití. Projekt maximálně využívá čas potřebný na doladění detailů a je schopen vydat verzi vybavenou nejnovějším a nejlepším současným software každých šest měsíců. Kubuntu je dostupné pro architektury i386 (386/486/Pentium(II/III/IV) a Athlon/Duron/Sempron processors), AMD64 (Athlon64, Opteron, a nové 64-bitové procesory Intel), a PowerPC (iBook/Powerbook, G4 a G5).

Dlouhodobá podpora

Každé vydání Kubuntu je podporované alespoň 18 měsíců bezpečnostními a dalšími aktualizacemi. Kubuntu 6.06 LTS představuje speciální vydání, připravené pro firemní nasazení, a je podporováno po dobu tří let na stolních počítačích a pět let pro serverech. Vývojový proces Kubuntu 6.06 LTS byl poněkud delší než obvykle, abychom se mohli koncetrovat na několik oblastí:

  • Ujištění o kvalitě

  • Lokalizace

  • Certifikace

Díky tomu se bude možno spolehnout na kbuntu 6.06 LTS po delší období než je obvyklé. Proto se o této verzi Kubuntu hovoří jako o "LTS" čili "Long-Term Support" (dlouhodobá podpora).

Stolní počítač

Základním pracovním prostředím v Kubuntu je KDE, přední UNIXové a Linuxové prostředí a vývojová platforma.

Dalším významným pracovním prostředím pro UNIX a Linux je Gnome. Kubuntu nepoužívá Gnome defaultně. Přesto, Ubuntu projekt nabízí uživatelům Kubuntu možnost vybírat mezi těmito dvěmi excelentními prostředími. Díky úsilí týmu Ubuntu, uživatelé Kubuntu mohou jednoduše naistalovat Gnome do svého systému. Gnome můžete stáhnout a nainstalovat z archívu Ubuntu. Nejjednoduší cesta jak nainstalovat Ubuntu je sudo apt-get install ubuntu-desktop, která nainstaluje potřebné balíčky a nastaví vše korektně.

Po instalaci všeho můžete vybírat mezi KDE a Gnome.

Čísla verze a vydání

Systém číslování verzí Ubuntu je založený na datu vydání dané verze. Číslo verze se odvozuje od roku a měsíce vydání a neodráží tedy aktuální verzi softwaru. První verze byla (Hoary Hedgehog) byla vydána v dubnu 2005, proto byla označena 5.04. Druhá (Breezy Badger) byla vydána v říjnu 2005, proto byla označena 5.10. Tato verze (Dapper Drake) bude vydána v červnu 2006 a proto bude její označení 6.06 LTS.

Podpora

Ubuntu je udržován a vyvíjen rychle rostoucí komunitou. Projekt je sponzorován Canonical Ltd., společností, kterou založil Mark Shuttleworth. Společnost Canonical zaměstnává stěžejní vývojáře a nabízí podporu a konzultační služby pro systém Ubuntu.

Canonical Ltd také sponzoruje mnoho jiných Open Source projektů, o kterých můžete najít více informací na webových stránkách Canonical.

Co je Linux?

Linux kernel, vyhlášený 'lee-nucks' je srdcem Kubuntu. Kernel je důležitou součástí každého operačního systému, zabezpečuje komunikaci mezi hardwarem a softwarem.

Linux byl uveden v život v roce 1991 finským studentem - Linusem Torvaldsem. V této době, mohl běžet na systémech i386, a byl v podstatě nezávislým klonem UNIXového kernelu, určený těžit z výhod nové architektury i386.

Dnes, díky značnému úsilí lidí na celém světě, Linux běží na každé moderní architektuře.

Linuxový kernel získal ideologický význam stejně tak technický. Je tu podstatná komunita lidí, kteří věří ideálům svobodného softwaru a tráví svůj čas nad tvorbou open source technologie tak dobré jak je to jen možné.

Lidé v této komunitě pomohli na svět iniciativám jako je Ubuntu, standardizačním komisím formujícím vývoj internetu, organizacím, jako Mozilla Foundation, odpovědným za vytvoření Mozilla Firefoxu a bezpočtu dalších softwarových projektů, z nichž jste jistě v minulosti měli prospěch.

Duch open source, obecně přisuzovaný Linuxu, ovlivňuje vývojáře softwaru i uživatele na různých místech, aby připojovali ke komunitám pro dosažení společných cílů.

Co je to GNU?

Projekt GNU, vyslovuje se "gahnů", se započal v roce 1994 s cílem vytvořit ucelený operační systém ve stylu UNIXu, který by sestával ze svobodného software: GNU systém. Dnes jsou široce rozšířené různé GNU operační systémy využívající linuxové jádro; a přestože jsou tyto systémy často označovány jako "Linux", správně se nazývají GNU/Linux systémy.

Projekt GNU je úzce spojený s filozofií svobodného software, která je ústředním bodem od něj se odvíjejících projektů, jako např. Ubuntu. Koncept svobodného software je vysvětlen zde: „Svobodný software“.

Předcházející
Další
Domů